Skitser til litografier.
-Jeg laver næsten altid grundige arbejdstegninger, til de projekter jeg arbejder med. I øjeblikket laver jeg skitser til litografier.
Jeg holder meget af at lave skitser, og som den nutidskunstner jeg er, bruger jeg både de traditionelle og de nyeste metoder.
Jeg får en ide, og for at visualisere den straks, på et et øjeblik, er det mest naturligt at bruge den traditionnelle metode, blyant på papir.
Det kan en tegning som har til hensigt at give en idé om hvordan noget ser ud, og hænger sammen.
Når det handler om farverne bruger jeg til gengæld min Ipad.
Jeg laver dem med “maleprogrammet” Adobe Fresco.
Med dette program kan jeg lynhurtigt vælge farver og ændre dem, indtil jeg synes at de hænger sammen med motivet.

Skitser til litografier
Jeg laver skitser til litografierne i den samme papirstørrelse som trykket skal være.
På den måde kan jeg som udgangspunkt, kalkere det tegnede motiv over på stenen, der skal bruges til trykprocessen.
Derefter vil jeg på samme måde arbejde med tegningen til den næste farve, fordi man kun kan trykke en farve ad gangen.
Dog højst 6 forskellige farver, da det ellers bliver uklart, og ikke et litografi i traditionel forstand.




Tegninger til litografier
Tigerens sorte striber eller streger på papiret er for mig et meget vigtigt element. Det er dem, der viser tigerens vildskab og energi.
Det er denne dynamiske skrift, der bedst udtrykker tigerens karakter, ligegyldig hvilken vinkel tigeren ses fra, eller hvor tæt på eller fjern den er.
På denne måde kan jeg ligeledes få dyrets striber til at indgå i mit billede på en naturlig måde.
Tegningen beskriver dyrets volumen, samtidig med at de giver billedet rytme.




Skitser til litografier
Jeg bruger et farvesystem der hedder “Split Complementary Colors”.
I dette farvesystem, bruges der en grundfarve og to sekundær farver, til at opnå et dynamisk udtryk.
I de valgte farveskitser er der en hovedfarve som i dette tilfælde er okker.
De to andre farver er blåviolet og blågrøn.
Der er således ialt 3 dominerende farver i hvert billede.De to af farverne ligger tæt op af hinanden, og de er ikke direkte komplementære til okkerfarven.
Okker farven sammen med de to andre farver giver liv i billedet, fordi man her kan opfatte farverne som et hele, samtidig med at de okkerfarvede tigerportrætter blive fremhævet.

Links til skitser
For at se flere skitser til nye stentryk/litografier klik HER
29 tegninger af tigre kan ses på siden med TEGNINGER
Mange Digital Art billeder kan ses HER